LogowanieLicznik odwiedzin

mod_vvisit_counterDziś266
mod_vvisit_counterWczoraj1973
mod_vvisit_counterTydzień3544
mod_vvisit_counterZeszły Tydzień11302
mod_vvisit_counterMiesiąc18761
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc45922
mod_vvisit_counterRazem4184587

Goście on-line

Naszą witrynę przegląda teraz 61 gości 

Szukaj

Kalendarium

Tym żył świat:

13.12.1545 – rozpoczął się sobór w Trydencie, początek kontrreformacji

13.12.1797 – urodził się Heinrich Heine , niemiecki poeta epoki romantyzmu

13.12.1907 – urodził się Jerzy Zagórski, polski poeta, eseista i tłumacz

13.12.1922 – powstała Zakaukaska Federacyjna Socjalistyczna Republika Radziecka

13.12.1937 – wojska japońskie zajęły Nankin, początek masakry ludności cywilnej

13.12.1981 – Rada Państwa wprowadziła w Polsce stan wojenny

Projekty Unijne


AKADEMIA MŁODYCH NOBLISTÓW

http://www.akademiamlodychnoblistow.pl/

Mottem przyświecającym idei Akademii Młodych Noblistów jest cenna myśl noblisty Alberta Einsteina: "Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek".

Warsztaty, praktyka, umiejętność wykorzystywania wiedzy to KLUCZ DO SUKCESU. Uczniowie naszej szkoły mogą go zdobyć i zastosować dzięki Akademii.

Program zakłada wzięcie udziału w:
- warsztatach naukowych,
- wycieczkach edukacyjnych,
- spotkaniach z ludźmi z pasją,
- letnich i zimowych obozach edukacyjnych.

Projekt realizowany w naszej szkole zakłada trzyletnie wsparcie rozwijające umiejętności uczniów w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych i powstanie laboratorium biologiczno-chemicznego, laboratorium matematyczno-fizycznego oraz laboratorium ICT.


„ROZWÓJ KOMPETENCJI KLUCZOWYCH POPRZEZ SPORT”

W bieżącym roku szkolnym 2010/2011 nasze gimnazjum przystąpiło do realizacji kolejnego projektu finansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny. W ramach tego działania w szkole będą odbywały się spotkania z psychologiem oraz dodatkowe zajęcia z wychowania fizycznego( gdyż, jak wiadomo, w zdrowym ciele zdrowy duch), matematyki, informatyki i języka polskiego dla dzieci mających trudności w nauce.
Dodatkowe lekcje będą prowadzone przez okres jednego i pół roku, a głównym ich celem będzie podniesienie o jeden stopień ocen z matematyki, informatyki i języka polskiego dzieci uczestniczących w zajęciach.

Wychowaniem fizycznym młodzieży będzie zajmował się pan Robert Budkiewicz, nauczaniem matematyki i informatyki pani Anna Chłopicka, a kompetencje w zakresie języka polskiego będzie rozwijała u uczniów pani Maria Stasiak. Zajęcia psychologiczne będą prowadzone przez panią Annę Hinz.


„Rozwój kompetencji kluczowych poprzez sport” to już siódmy projekt unijny, którego realizacja dotyczy Gimnazjum nr 1 im. Władysława Jagiełły w Pasłęku.

Od daty pierwszych wspomaganych przez Europejski Fundusz Społeczny działań na rzecz doskonalenia warunków pracy w szkole oraz rozwoju wiedzy i umiejętności uczniów naszego gimnazjum upłynęło już prawie pięć lat.
Okres ten zaowocował zdobyciem przez szkołę wielu cennych pomocy dydaktycznych, a przez młodzież bezcennych doświadczeń i wiedzy wyniesionej z zajęć.

Wszystkim nauczycielom zaangażowanym w realizację projektów należą się ogromne podziękowania za miesiące ciężkiej pracy. Szczególne wyrazy uznania zaś należą się bez wątpienia osobom, które przygotowywały poszczególne projekty lub starały się o przystąpienie do zadań obejmujących wiele szkół. Ludzie ci nie szczędzili czasu na wypełnianie setek formularzy i wielokrotne wizyty w urzędach, a przez cały okres trwania projektów wszystko skrzętnie dokumentowali i dbali o prawidłową realizację wyznaczonych zadań. To właśnie dzięki nim nasze gimnazjum wykorzystuje szanse rozwoju, jakie oferuje Unia Europejska.

 

„NOWOCZESNA SZKOŁA – PRZYJAZNA WSZYSTKIM”

W roku szkolnym 2009/2010 Gimnazjum nr 1 w Pasłęku w ramach projektu „Nowoczesna szkoła – przyjazna wszystkim” otrzymało wysokiej klasy sprzęt komputerowy, który trafił do wielu pracowni szkolnych.
Gimnazjum wzbogaciło się o 11 komputerów przenośnych, 11 projektorów, 11 monitorów szerokoekranowych i 4 zestawy komputerowe.
Łączna wartość otrzymanego przez szkołę sprzętu to 101411,28 zł

W ramach tego samego projektu również siłownia znajdująca się w kompleksie sportowym Gimnazjum nr 1 została wyposażona w profesjonalne urządzenia do ćwiczeń, wśród których znalazły się: bieżnia elektryczna Kettler Marathon TX 1, ergometr Wioślarski Concept II model D, ergometr Kettler X 7 (rower) i JH-2 Master ławka kątowa ze stojakiem, sztangą i sztangielkami.

 

PROJEKT „MOJA PRZYSZŁOŚĆ”

W ramach projektu współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny i Program Operacyjny „ Kapitał Ludzki” w szkole we wrześniu 2009 roku powstał SzOK – Szkolny Ośrodek Karier, za sprawą którego wszyscy uczniowie otrzymali profesjonalne wsparcie doradcy zawodowego. Przy pomocy SzOK-u młodzież zdobywała kluczowe umiejętności i wiedzę z zakresu reguł rządzących rynkiem pracy oraz dowiadywała się o możliwościach dalszego kształcenia po ukończeniu gimnazjum.

Dzięki pomocy Europejskiego Funduszu Społecznego do pracowni ośrodka zakupiono między innymi sprzęt komputerowy oraz liczne materiały dydaktyczne, takie, jak teczki o zawodach, książki i czasopisma, film edukacyjny, segregatory ćwiczeń z planowania kariery, a także program komputerowy „e-Szok”.

Dzięki działalności SzOK-u we wszystkich klasach pierwszych zrealizowano trzygodzinne zajęcia warsztatowe „Poznaję świat zawodów”, w których wzięło udział łącznie 132 uczniów.

W ciągu roku szkolnego 2009/2010 w naszej szkole odbywały się także zajęcia pod hasłem „Planuję moją przyszłość zawodową” w klasach trzecich.
W ramach projektu trzecioklasiści wzięli udział w dniach otwartych w pasłęckich szkołach, a także założyli sobie „Osobiste port folio kariery” sfinansowane z projektu i otrzymali materiały piśmiennicze.

W czasie zajęć z doradcą zawodowym młodzież dyskutowała na temat wyboru dróg kariery oraz wykonywała szereg ćwiczeń nakierowanych na uświadomienie stojących przed nią możliwości zawodowych.

W Szkolnym Ośrodku Karier odbywały się również indywidualne konsultacje z trzecioklasistami oraz z ich rodzicami zainteresowanymi rozmową z doradcą zawodowym.

Wszystkie zajęcia i konsultacje w zakresie doradztwa zawodowego były w ciągu roku prowadzone przez panie Elżbietę Romancewicz oraz Annę Hinz.

 

PROJEKT „BLIŻEJ EUROPY”

Od września 2009 roku w Gimnazjum nr 1 im. Władysława Jagiełły rozpoczęto realizację projektu „Bliżej Europy”. Głównym celem działania było podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności w zakresie języków obcych 95 uczniów Gimnazjum nr 1 poprzez cykl zajęć edukacyjnych w okresie dziewięciu miesięcy.
W szkole odbywały się zajęcia pozalekcyjne z języka angielskiego i języka niemieckiego. Utworzonych zostało 8 grup (4 dla uczniów wyrównujących szanse i 4 dla uczniów chcących się uczyć drugiego języka w szkole).
Zajęcia odbywały się w poniedziałki, czwartki oraz piątki i trwały po 90 minut. Łącznie w roku szkolnym 2009/2010 odbyło się 480 godzin zajęć językowych.

Zajęcia z języka angielskiego były prowadzone przez panie: Edytę Urbańską i Adrianę Sadowską, a z języka niemieckiego przez panie: Annę Daniecką i Beatę Jankowską.

Już we wrześniu 2008 roku oddano do użytku laboratorium językowe umożliwiające młodzieży rozwijanie umiejętności rozumienia ze słuchu, zakupiono też aparat cyfrowy oraz podręczniki i pomoce dydaktyczne na zajęcia dla uczniów.

W maju dla 48 uczniów z 4 grup uczących się drugiego języka został przeprowadzony konkurs, podczas którego sprawdzono zdobyte podczas zajęć umiejętności i wiedzę. Uczniowie z najlepszymi wynikami otrzymali atrakcyjne nagrody, które wspomogą ich w dalszej nauce języków obcych.

W czerwcu, w ramach działania grup wyrównujących szanse, uczniowie przy wsparciu nauczycieli prowadzących wystawili dla społeczności szkolnej przedstawienie „Rotkäppchen” - w wersji niemieckojęzycznej oraz „Little Red Riding Hood” - w wersji dla uczących się języka angielskiego.

Dla młodzieży wyróżniającej się podczas zajęć aktywnością, zaangażowaniem i wysoką frekwencją zorganizowano dziesięciodniowy obóz językowy.
Na przełomie czerwca i lipca 2010 roku 39 uczniów wraz z 4 opiekunkami wzięło udział w wycieczce na Riwierę Olimpijską w Grecji. W programie wyjazdu, oprócz zajęć językowych, były ujęte atrakcyjne wycieczki.
Młodzież miała okazję obejrzeć między innymi klasztory na Meteorach, masyw Olimpu, a także zwiedzić Saloniki.

 

PROJEKT „UWIERZ W SIEBIE”

Od września 2008 roku w naszej szkole był realizowany projekt pod hasłem „Uwierz w siebie”, finansowany przez Europejski Fundusz Społeczny. Jego głównym celem było podniesienie wiedzy i umiejętności młodzieży w dziedzinie edukacji kulturalnej.
W ramach projektu odbywały się cykle zajęć plastycznych, teatralnych i dziennikarskich. Zajęcia umożliwiały uczniom rozwijanie zainteresowań i zdolności oraz pozwalały uczestniczyć w warsztatach i wycieczkach.

W środę 24.09.2008 uczniowie naszej szkoły biorący udział w zajęciach dziennikarskich w ramach projektu odwiedzili siedzibę "Dziennika Elbląskiego".
Redakcja szkolnego "Gimnazjadła" podpatrywała pracę w profesjonalnej gazecie, przyglądała się działaniom zawodowych dziennikarzy i grafików oraz wzięła udział w warsztatach dziennikarskich.
Spotkanie z profesjonalnymi dziennikarzami zainspirowało uczniów do dalszej pracy oraz wzbogaciło ich o wiele nowych pomysłów, które wykorzystali przy tworzeniu "Gimnazjadła".

„Gimnazjadło” było wydawane na bieżąco przez cały rok trwania projektu.
Uczniowie pod opieką pani Marty Stankiewicz w ciągu roku uczestniczyli w licznych spotkaniach redakcyjnych oraz w kilku warsztatach prowadzonych przez profesjonalnych dziennikarzy.


Od 22 do 26 września 2008 roku uczniowie koła plastycznego brali udział w wycieczce edukacyjnej do Warszawy i Krakowa w całości refundowanej z EFS.
Podczas wycieczki do Warszawy młodzież zwiedziła Zamek Królewski, Pałac i Park w Wilanowie, wysłuchała wykładu o Starożytnym Rzymie w Muzeum Narodowym, udała się do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej i Łazienek Królewskich z klasycystycznym Pałacem na wodzie.
W Krakowie uczniowie odwiedzili Stary Rynek, Smoczą Jamę, Wawel, Ogród Doświadczeń, oraz kompleks Plaza, gdzie wzięli udział w projekcji filmu w kinie wykorzystującym technologię IMAX. Młodzież udała się również do kopalni soli w Wieliczce, a także uczestniczyła w uroczystym otwarciu Ołtarza Wita Stwosza w gotyckim Kościele Mariackim.

10.12.2008 w ramach programu EFS młodzi plastycy naszej szkoły wyruszyli do Trójmiasta na spotkanie z twórczością uznanych artystów. Program wycieczki obejmował wzięcie udziału w lekcji muzealnej w Pałacu Opatów w Oliwie - Oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku, obejrzenie wystawy pt. „Zapisy przemian” z kolekcji prywatnej K. Musiała i wystawy pt. ,,Republika bananowa. Ekspresja lat 80” zorganizowanej w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” w Gdańsku. Młodzież skorzystała również z możliwości wzięcia udziału w nietypowych warsztatach emisji głosu. Ostatnim punktem wyprawy był park wodny w Sopocie.

2.12.2008 roku, realizując kolejny punkt programu "Uwierz w siebie”, członkowie koła plastycznego mieli okazję aktywnie uczestniczyć w odbiorze sztuki prezentowanej przez absolwentów łódzkiej ASP w elbląskiej Galerii EL podczas wystawy pt. "Na granicy Akademii".

5.03.2009 w ramach realizacji programu "Uwierz w siebie" w naszym gimnazjum zorganizowano wystawę rysunków stworzonych przez uczniów podczas zajęć dofinansowanych przez EFS. Wystawa nosiła tytuł "Mówiące głazy" i zgromadziła wielu koneserów sztuk plastycznych.

Ostatnie związane z realizacją projektu unijnego "Uwierz w siebie" spotkania koła plastyków, prowadzone przez panią Iwonę Jachimek, przybrały charakter warsztatów ceramicznych.


23.10.2008 młodzież biorąca udział w zajęciach teatralnych w ramach projektu „Uwierz w siebie” udała się na warsztaty zorganizowane w Teatrze Dramatycznym im. A. Sewruka w Elblągu.

Na początku czerwca 2009 roku członkowie Szkolnego Koła Teatralnego pod opieką pani Marii Stasiak wystawili w naszej szkole sztukę pt." Nie tędy droga".
Uczniowie sami stworzyli scenariusz oraz scenografię do przedstawienia. Do występów przygotowywali się kilka miesięcy. Nieocenioną pomocą okazało się być unijne dofinansowanie, dzięki któremu udało się przeprowadzić cykl specjalistycznych zajęć z dziedziny ruchu scenicznego i gry aktorskiej.

 

PROJEKT "ROZWIŃ SKRZYDŁA"


Szkoła była pionierem w realizacji projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty w Olsztynie pt. „Wspomaganie szkół i placówek oświatowych przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne w wychowaniu i profilaktyce”. Szkolenia dla realizatorów projektu były finansowane z EFS. W ramach projektu opracowano autorski program „Rozwiń skrzydła”, który został upowszechniony w publikacji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Wspierać i być wspieranym”, Warszawa 2007.

 

WYPOSAŻENIE INTERNETOWEGO CENTRUM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ

28.11.2005 w ramach ministerialnego projektu "Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej dla bibliotek szkolnych i pedagogicznych" nasza biblioteka została wyposażona w 4 stanowiska komputerowe do poszukiwań źródłowych za pomocą sieci Internet i użytkowania programów multimedialnych znajdujących się w bibliotece szkolnej. ICIM współfinansowane jest przez Europejski Fundusz Społeczny. Sprzęt i oprogramowanie zostały dostarczone i zainstalowane przez Ogólnopolską Fundację Edukacji Komputerowej działającą w konsorcjum z firmą ComArch S.A.
Nowe komputery pracują w systemie MS WINDOWS XP PROFESSIONAL, są wyposażone w siedemnastocalowe monitory, nagrywarki DVD, myszki optyczne i słuchawki. Na każdym komputerze zainstalowano Encyklopedię PWN, Słowniki PWN (języka polskiego, wyrazów obcych, ortograficzny, poprawnej polszczyzny) i Wielki multimedialny atlas świata PWN.
ICIM zostało wyposażone także w wielofunkcyjne urządzanie sieciowe (skaner, drukarka i kopiarka).

 

WYPOSAŻENIE PRACOWNI 33

5.11.2005 w ramach projektu "Pracownie komputerowe dla szkół - 2004 r." pracownia znajdująca się w gabinecie 33 w naszym gimnazjum została wyposażona w 10 nowych stanowisk uczniowskich.
Koszty nowego sprzętu pokrył MENiS oraz Europejski Fundusz Społeczny. Sprzęt i oprogramowanie zostały dostarczone i zainstalowane przez firmę ComArch S.A.
W nowych komputerach zainstalowano system Windows XP. W skład każdego zestawu, prócz nowego PC, wchodzi siedemnastocalowy monitor LCD, odtwarzacz DVD, nagrywarka CD, myszka optyczna, słuchawki i mikrofon.
Pracownia wzbogaciła się również o skaner i drukarkę.