Wycieczka do Krakowa i Wieliczki

Wycieczka do Krakowa i WieliczkiDnia 19 czerwca 45-osobowa grupa uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami p. M. Dorniak, I. Jachimek i I. Tarasiuk wybrała się na wycieczkę do Krakowa. Po dziewięciogodzinnej podróży (ale w super autokarze) dotarliśmy na miejsce. Tam zakwaterowaliśmy się w usytuowanym naprzeciwko zamku na Wawelu bardzo przyjaznym hostelu. Następnie rozpoczęliśmy zwiedzanie podziemnego muzeum na rynku, gdzie mogliśmy obejrzeć różne, zamierzchłe przedmioty i miejsca dawnego Krakowa. Kolejnym punktem był rynek z Sukiennicami, kościół franciszkanów z secesyjnym witrażem „Bóg Ojciec” St. Wyspiańskiego oraz pamiętne „okno papieskie” Jana Pawła II. Na rynku godzinę 20.00 oznajmił hejnalista z wieży kościoła Mariackiego, co przypomniało nam o czekającej już gorącej obiadokolacji w karczmie „Pod Smoczą Jamą”. Ten wyczerpujący dzień zakończyliśmy pośród happenerów, kuglarzy, street dance na najpiękniejszym w Polsce  rynku.

Drugi dzień rozpoczął się bardzo wcześnie, kiedy to po obfitym śniadaniu wyruszyliśmy na zwiedzanie katedry i zamku na Wawelu oraz Smoczej Jamy z ziejącym ogniem smokiem. Następnie idąc Traktem Królewskim obejrzeliśmy kościół św. Andrzeja (najstarszy w Krakowie), pierwszy w Polsce barokowy kościół Piotra i Pawła (wzorowany na kościele Il Jezu w Rzymie) oraz kościół Mariacki ze wspaniałym ołtarzem Wita Stwosza aż doszliśmy do Barbakanu. Naszą wyprawę z ciekawie opowiadającym przewodnikiem zakończyliśmy na placu Matejki. Mimo, że panowała gorąca atmosfera (33 st. C) swoją wyprawę kontynuowaliśmy. Po 20-minutowej jeździe autokarem znaleźliśmy się w Kopalni Soli w Wieliczce. Tam w zdecydowanie chłodniejszej aurze przez ponad 3 godziny przemierzaliśmy podziemne korytarze pełne wspaniałych solnych rzeźb. Ukoronowaniem naszego wyczerpującego dnia był obiad zjedzony w sali balowej na 130 m głębokości. Po wyjechaniu na powierzchnię czekali już na nas kierowcy, którzy bezpiecznie, z fajnymi filmami, zawieźli nas do domu. Mimo, że wszyscy byli bardzo zmęczeni uważamy, iż była to świetna wycieczka.

Mateusz Krasiński, Amelia Głuch, Kacper Karasiewicz - kl. 2a