LogowanieLicznik odwiedzin

mod_vvisit_counterDziś228
mod_vvisit_counterWczoraj1973
mod_vvisit_counterTydzień3506
mod_vvisit_counterZeszły Tydzień11302
mod_vvisit_counterMiesiąc18723
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc45922
mod_vvisit_counterRazem4184549

Goście on-line

Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości 

Szukaj

Kalendarium

Tym żył świat:

13.12.1545 – rozpoczął się sobór w Trydencie, początek kontrreformacji

13.12.1797 – urodził się Heinrich Heine , niemiecki poeta epoki romantyzmu

13.12.1907 – urodził się Jerzy Zagórski, polski poeta, eseista i tłumacz

13.12.1922 – powstała Zakaukaska Federacyjna Socjalistyczna Republika Radziecka

13.12.1937 – wojska japońskie zajęły Nankin, początek masakry ludności cywilnej

13.12.1981 – Rada Państwa wprowadziła w Polsce stan wojenny

Aktualności 2013/14

Na ten dzień czekaliśmy od dawna

Na ten dzien czekalismy od dawna27 czerwca uczniowie klas pierwszych i drugich  uroczyście zakończyli rok szkolny 2013/2014. Pan Dyrektor wręczył świadectwa z biało-czerwonym paskiem oraz nagrody książkowe i dyplomy za bardzo dobre wyniki w nauce, osiągnięcia w konkursach i zawodach sportowych oraz działalność w organizacjach uczniowskich. Po odebraniu świadectw dla wszystkich uczniów rozpoczęły się upragnione wakacje. Mamy nadzieję, że pogodny nastrój, który zapanował na uroczystości zakończenia roku, przeniesie się na czas wakacyjny.

Życzymy wszystkim słonecznej aury, niezapomnianych wrażeń i przede wszystkim udanego wypoczynku, abyśmy wszyscy spotkali się we wrześniu wypoczęci i pełni sił na przyszły rok szkolny.

Ewa Jedlińska

Pożegnanie absolwentów

Pozegnanie absolwentowWraz z końcem roku szkolnego 2013/14 pożegnaliśmy kolejny rocznik absolwentów naszego gimnazjum. Uroczystość zakończenia przez nich nauki oraz trzyletniego pobytu w murach szkoły miała niezwykły charakter. Treści podniosłe oraz poważne refleksje nad życiem i przyszłością przeplatały się ze wzruszeniem i radością z pozytywnego zamknięcia kolejnego etapu edukacyjnego.

To ostatnie wspólne spotkanie klasy trzecie, czyli: IIIa, IIIb, IIIc, IIId i IIIe, przeżywały, mając przed oczyma motto zaczerpnięte z poezji Anny Kamieńskiej, a brzmiące: „Tylko pytania dzisiaj brzmią prawdziwie. Żyjemy w samych znakach zapytania”. Jakże jest ono aktualne w kontekście naszej współczesności i sytuacji młodego pokolenia.

Uroczystość zgromadziła poza uczniami, nauczycielami, pracownikami szkoły i rodzicami także zaproszonych gości w osobach: burmistrza Pasłęka pana dra Wiesława Śniecikowskiego, przewodniczącej Rady Rodziców pani Beaty Mackiewicz, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej pani Teresy Brewki, dyrektor pasłęckiego oddziału BGŻ pani Dominiki Cierzan, komendanta policji nadkom. Edwarda Szydłowskiego, dowódcy pasłęckiej jednostki ratowniczo-gaśniczej asp. sztab. Mirosława Czyszejuka oraz pana Kazimierza Jacka, przewodniczącego pasłęckiego oddziału ZNP. Po powitaniu wszystkich zebranych przez Emilię Świstak i Ricarda Stolarskiego głos zabrał dyrektor szkoły pan Dariusz Ponichtera, który w swojej mowie pożegnalnej skierowanej do absolwentów przywołał m.in. myśl Kornela Makuszyńskiego o tym, że mądrość jest ważna, lecz dopiero w towarzystwie dobroci staje się tym, co nadaje sens naszemu człowieczeństwu.

Podczas uroczystości została odznaczona złotą odznaką ZNP przez pana Kazimierza Jacka nauczycielka naszego gimnazjum - pani Małgorzata Dabkiewicz.

Centralną częścią uroczystości było wręczenie świadectw z wyróżnieniem, które otrzymali: Karolina Bała, Kamila Bełza  i Dominik Potrapeluk IIIa, Agata Sak, Aleksandra Odżga, Cezary Szymborski, Mikołaj Michałek, Hubert Marchwat i Maciej Klugiewicz z IIIb, Paulina Ziemak, Martyna Antonkiewicz i Martyna Wilczyńska z IIIc, Kornelia Reducha, Aleksandra Buczko, Anna Choińska, Emila Świstak, Katarzyna But, Karina Maj, Iga Łukasik, Aleksandra Ćwiklińska, Justyna Flasińska, Monika Finster z IIId, Agata Charuk, Anita Czerniak, Natalia Pawłyk i Kamil Filipek z IIIe. A wychowawczynie klas trzecich panie: Beata Jankowska, Anna Zimnicka, Aniela Garnowska, Barbara Kołcz i Anna Daniecka odczytały nazwiska pozostałych uczniów kończących Gimnazjum nr 1 w Pasłęku.

Ponadto wręczono nagrody laureatom i finalistom konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium, konkursów z innych dziedzin oraz nagrody za osiągnięcia sportowe. Wyróżniono także wolontariuszy i uczniów zaangażowanych w pracę samorządu szkolnego oraz uczniów ze 100 % frekwencją. Rodzice laureatek konkursów Kornelii Reduchy (tytuł laureata Wojewódzkich Konkursów z wiedzy o społeczeństwie i geografii) i Ani Choińskiej (tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu z wiedzy o społeczeństwie) otrzymali listy gratulacyjne. Zebrani wysłuchali również mowy pożegnalnej napisanej w imieniu absolwentów przez Olę Buczko, a wygłoszoną przez Anię Choińską. Były także przemówienia gości, wiersze i piosenki śpiewane przez Ulę Spychalską i Martynę Antonkiewicz przy akompaniamencie gitarowym Ani Choińskiej. Kwiaty i łzy wzruszenia. Całość uroczystości przygotowała pani Anna Zimnicka.

Pożegnanie znalazło swój finał w klasach, gdzie panie wychowawczynie rozdały resztę świadectw. Trudno było się rozstać, bowiem trzy lata najróżniejszych w swoim charakterze doświadczeń i  przeżyć zdążyło mocno nas wszystkich połączyć. Życzymy wszystkim Absolwentom spełnienia wszelkich planów i aspiracji! Pamiętajcie, że Wasza dawna szkoła zawsze stoi przed Wami otworem!

Aniela Garnowska

Nasze klasy

Nasze klasyRok szkolny 2013/2014 dobiegł końca. Przed nami długo oczekiwane wakacje. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć klasowych. Niech przypomną nam same najlepsze chwile minionego roku, a absolwentom trzy lata spędzone w murach „Jedynki”.

Miłych wakacji :-)

 

Zdjęcia wykonała firma MAWI Fotografia Szkolna.

Z „Czarownicą” w kinie

Dnia 26 czerwca 2014 r. 120 uczniów klas I i II wraz z opiekunami p. K. Przygocką, I. Żabicką, M Owerko i E. Siedlińską było w pasłęckim kinie na filmie „Czarownica”. Film jest nową wersją Królewny Śnieżki. Główną rolę gra Angelina Jolie.

Przyrodnicze wojaże

Przyrodnicze wojaze_5W środę 25 czerwca grupa uczniów naszego gimnazjum wzięła udział w pieszym rajdzie po Parku Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego. Tym razem celem naszej wycieczki stał się rezerwat przyrody „Jasne” położonym na terenie Nadleśnictwa Susz, a wraz z nim przejście leśnej ścieżki dydaktycznej i oczywiście miłe spędzenie czasu z dala od szkolnych ławek.

Z boiska wyruszyliśmy parę minut po 8.00 (do autokaru wleciał wróbel :-). Podróż minęła szybko i przyjemnie, jednak niektórzy z zaniepokojeniem obserwowali stale zmieniające się chmury zapowiadające deszcz. Nasze obawy (na szczęście) okazały się niesłuszne, bo już wkrótce wyszło słońce. Gdy dojechaliśmy do miejscowości Jerzwałd powitała nas pani przewodniczka i przekazała parę lornetek do obserwowania leśnych ptaków. Okazało się, że do lasu pozostało jeszcze 5 km, więc ponownie zajęliśmy miejsca w autobusie. Po chwili byliśmy na miejscu.

Trasa, którą wybraliśmy miała około 4 km długości. Podczas marszu, dzięki towarzystwu pani przewodnik mogliśmy dowiedzieć  się jak odróżnić buk od grabu, czym jest kuźnia dzięcioła, jak wygląda widłak, czym jest sosna „guzowata”, jak policzyć wiek drzewa nie przecinając pnia, skąd pochodzi niecierpek drobnokwiatowy, a także czy dzięcioł może dostać wstrząsu mózgu. Po ponad godzinnym marszu ujrzeliśmy zachwycające wody jeziora Jasnego i usłyszeliśmy parę ciekawych informacji na jego temat m.in.: pH jeziora wynosi 4,3, co czyni je ubogim w faunę i florę, światło dociera tam na głębokość 14 metrów, gągoły (zagrożony gatunek kaczek) gnieżdżą się w wypróchniałych dziuplach drzew, a jezioro zamieszkują kanibalistyczne okonie karłowate. Podczas powrotu mieliśmy okazję ujrzeć północną część jeziora Jeziorak, a także dom Zbigniewa Nienackiego (autora m.in. Pana Samochodzika), w którym mieszkał i tworzył. W Jerzwałdzie podzieliliśmy się na dwie grupy, które kolejno zwiedziły ogród i salę dydaktyczną. Wróciliśmy około godziny 13.00 w dobrych humorach i z bolącymi nogami. Dziękujemy pani Marioli Dorniak za zorganizowanie rajdu i mamy nadzieję na ponowny wyjazd jesienią.

Pola Gracz

Koncert ABBY

Koncert ABBYDnia 24 czerwca 2014 r. w naszej szkole odbył się koncert przybliżający zespół ABBA i jego przeboje. Uczestniczyli w nim tylko chętni uczniowie, którzy z podziwem słuchali piosenek. Wszystkim się podobało, o czym świadczyły gromkie brawa na koniec. Już czekamy na kolejne koncerty.

Zespół powstał w 1970 r. w Szwecji. Początkowo nie był rozpoznawalny. Zasłynął po udziale w Eurowizji zajmując I miejsce piosenką „Waterloo”. Pierwsza płyta nie przyniosła większego sukcesu. Natomiast druga, zawierająca utwory: „I Do, I Do, I Do, I Do, I Do” i „Mamma Mia”, dała grupie rozgłos. W 1976 r. ABBA była jednym z najpopularniejszych zespołów świata. Odbyli pierwszą trasę koncertową. Wydana wówczas czwarta płyta okazała się przełomem w ich karierze. Pochodzą z niej światowe hity lat siedemdziesiątych, takie jak „Dancing Queen” oraz „Money, Money, Money”. Rok 1980 był ich ostatnim rokiem sukcesów. Odbyli tournee po Japonii. Wydali ostatnią – ósmą płytę. W 1982 r. zagrali w Sztokholmie, po czym rozwiązali zespół. W 1999 r. w Londynie odbyła się premiera filmu „Mamma Mia”.

Angelika Parzych

Z pomocą zwierzętom

Z pomocą zwierzętomDnia 18 czerwca 2014 roku podopieczni Szkolnego Klubu Wolontariusza wraz z p. Katarzyną Juniewicz oraz p. Sylwią Groth-Guzek udali się do schroniska „Psi Raj”. Podczas wizyty dostarczono karmę oraz artykuły niezbędne w codziennym funkcjonowaniu schroniska. Wszystkie artykuły zakupiono ze środków uzyskanych podczas zbiórki przeprowadzonej w szkole. Łączna suma pozyskanych środków wyniosła 140 złotych. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą akcję.

Wolontariusze

Wybory SU

Wybory SU_1Dnia 18 czerwca 2014 roku odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Wybory odbyły się na 3 oraz 4 godzinie lekcyjnej na nowych zasadach, według nowego Regulaminu Samorządu Uczniowskiego. Do wyborów swoje kandydatury zgłosiły następujące osoby:
- Angelika Parzych,
- Katarzyna Wardulińska,
- Aleksandra Przystasz,
- Aleksandra Gronkowska.

Nową przewodniczącą szkoły została Aleksandra Przystasz. Gartulujemy!!!

Wieczorek klas trzecich

Wieczorek klas trzecich_814 czerwca odbyła się impreza długo wyczekiwana przez tegorocznych absolwentów - wieczorek. Kilka minut po godzinie 18 widzowie usłyszeli pierwsze takty poloneza, którego przez miesiąc uczył nas p. Marek Białogrzywy. Tańcząc, czuliśmy się jak w bajce, dzięki niesamowitej dekoracji przygotowanej przez uczniów pod nadzorem p. Iwony Jachimek. Odetchnęliśmy, kiedy polonez dobiegł końca, jednak później zgodnie stwierdziliśmy, że chętnie zatańczylibyśmy jeszcze raz.

Zabawę zaczęliśmy właściwie już podczas pierwszej piosenki. DJ-e, do których większość z nas była nastawiona dość sceptycznie, "dali radę" i każdy mógł znaleźć coś dla siebie, ponieważ puszczano bardzo różnorodną muzykę, od rocka poprzez disco polo do klubowej i house. Zapamiętamy ich również dzięki "selfie", którą możecie zobaczyć w galerii. Niestety, wszystko co dobre kiedyś się kończy i już o 1 w nocy musieliśmy rozejść się do domów. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wychowawcom, rodzicom i nauczycielom, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie wieczorku. Było to wydarzenie, o którym będziemy długo pamiętać.

Uczestnicy

Zdjęcia: nr 1-4 - Justyna Flasińska, nr 5-10 - Urszula Spychalska

Powstanie Warszawskie

17 czerwca 2014 r. osoby chętne poszły do pasłęckiego kina na film pt. „Powstanie Warszawskie”. Myślę, iż na każdej obecnej tam osobie film zrobił duże wrażenie, gdyż powstawał podczas trwającego powstania i został stworzony w całości z dokumentalnych materiałów archiwalnych nagranych przez dwóch młodych reporterów w sierpniu 1944 roku. To pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction.  Niestety w filmie nie widać walk, spowodowane jest to tym, że kamerzyści nie mogli podchodzić zbyt blisko pola walki, dlatego widać tylko przygotowania do nich i punkty takie jak szpitale czy stołówki dla osób biorących udział w walce. Moim zdaniem ten film jest dla każdego, a szczególnie dla młodych ludzi, ponieważ z niezwykłym realizmem przedstawia te tragiczne czasy.

Michał Wyżykowki