LogowanieLicznik odwiedzin

mod_vvisit_counterDziś244
mod_vvisit_counterWczoraj1973
mod_vvisit_counterTydzień3522
mod_vvisit_counterZeszły Tydzień11302
mod_vvisit_counterMiesiąc18739
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc45922
mod_vvisit_counterRazem4184565

Goście on-line

Naszą witrynę przegląda teraz 40 gości 

Szukaj

Kalendarium

Tym żył świat:

13.12.1545 – rozpoczął się sobór w Trydencie, początek kontrreformacji

13.12.1797 – urodził się Heinrich Heine , niemiecki poeta epoki romantyzmu

13.12.1907 – urodził się Jerzy Zagórski, polski poeta, eseista i tłumacz

13.12.1922 – powstała Zakaukaska Federacyjna Socjalistyczna Republika Radziecka

13.12.1937 – wojska japońskie zajęły Nankin, początek masakry ludności cywilnej

13.12.1981 – Rada Państwa wprowadziła w Polsce stan wojenny

Konkursy 2015/16

Konkurs dendrologiczny

Konkurs dendrologicznyW bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy 2e postanowili wziąć udział w Wojewódzkim Konkursie Dendrologicznym organizowanym przez Elbląskie Centrum Ekologiczne. Zawiązali grupę projektową. Każdy zobowiązał się do przygotowania informacji o wybranym, z podanego spisu w regulaminie konkursu, drzewie. Większość uczniów przygotowała prezentacje multimedialne, niektórzy zdecydowali się na plakaty. Na zajęciach uczestnicy przedstawiali efekty pracy. Uczyli się rozpoznawać  rośliny nagonasienne w oparciu o przyniesione okazy i tablice edukacyjne. Rozpoznawanie nie dotyczyło wyłącznie liści, ale również pędów, kory, sylwetki, owoców i nasion. Po zajęciach teoretycznych uczestnicy ćwiczyli rozpoznawanie drzew i krzewów na zajęciach terenowych. Po napisaniu sprawozdania z przeprowadzonych zajęć i wykonaniu prezentacji multimedialnej grupa została zakwalifikowana do finału konkursu. Reprezentanci w składzie: Natalia Kaczmarczyk, Nikola Zwierzchowska i Wiktor Czyzów rywalizowali z trzynastoma zespołami z całego województwa.

W piątek, 3 czerwca odbył się finał konkursu w Hotelu „Młyn” w Elblągu. Zespoły przyjechały między innymi z Bartoszyc, Olsztyna, Szczytna, Korsz i Tolkmicka. Najpierw wszyscy uczestnicy wypełniali indywidualnie test wiedzy. W przerwie, kiedy jurorzy sprawdzali pracę, trzy zespoły, w tym nasz, przedstawiały sposoby przygotowywania się do konkursu. Nikola Zwierzchowska w oparciu o prezentację zaprezentowała sposoby zbierania wiedzy dendrologicznej.  Po zliczeniu wyników okazało się, że nasza drużyna nie weszła do ścisłego finału , gdzie można było wykazać się umiejętnościami praktycznymi. Przerosły nas drzewa :-), ale wiedza i umiejętności praktyczne na pewno wzbogacą rozwój uczestników.

1050. rocznica chrztu Polski

1050. rocznica chrztu PolskiW bieżącym roku obchodzimy 1050. rocznicę chrztu Polski. Z tej okazji w naszej szkole zorganizowany został konkurs historyczny. W pierwszym etapie, przeprowadzonym 22 marca, uczestniczyły trzyosobowe reprezentacje wszystkich klas, których zadaniem było indywidualne rozwiązanie testu historycznego. Po sprawdzeniu i zsumowaniu punktów najlepiej wypadła reprezentacja klasy 2e w składzie: Julia Gibalska, Wiktor Czyżów i Alan Ostrowski. Drugie miejsce zajęła drużyna klasy 3b: Wiktoria Andruszkiewicz, Kornelia Borkowska i Patrycja Wróbel (zastąpiona w finale przez Weronikę Wiśniewską), a na trzeciej pozycji znalazła się trójka z klasy 3c: Adrian Gorbaczewski, Jakub Łukaszewicz i Dawid Talarek. Kolejne miejsca przypadły także drużynom klas trzecich: 3e (Paweł Kowalski, Maciej Miszczyszyn, Maciej Piotrak) i 3d (Wiktoria Bigus, Joanna Grzyb, Kornelia Marchwat). Wymienione zespoły zakwalifikowały się do drugiego etapu konkursu, który odbył się 1 czerwca. Tego dnia z historycznymi zadaniami zmagała się cała społeczność szkolna zgromadzona na sali gimnastycznej udekorowanej specjalnie na tę okoliczność przez p. Iwonę Jachimek. Równolegle rozegrane zostały dwa konkursy: dla pięciu najlepszych drużyn z pierwszego etapu i dla wszystkich klas szkoły. Zadania, przygotowane przez nauczycieli: p. Iwonę Jachimek, p. Barbarę Kołcz, p. Iwonę Tarasiuk i p. Krzysztofa Mieczkowskiego, były bardzo zróżnicowane, a niekiedy nawet trudne. Klasy musiały przygotować i zaprezentować wiersz lub piosenkę o tematyce historycznej, plakat oraz wystąpić w historycznym dopingu. Ponadto reprezentanci klas uczestniczyli w układaniu puzzli, ubieraniu postaci w stroje historyczne i zmagali się w biegu „tip-topowców”. Zacięta rywalizacja trwała do samego końca, a jury - p. Jolanta Ignatowicz, p. Ewa Żukowska i p. Iwona Tarasiuk - miało bardzo trudne zadanie. Zwycięzcą konkursu okazała się klasa 3c, nieznacznie wyprzedzając klasę 1a i 3d. Jako nagrodę wygrała wycieczkę historyczną. Rywalizacja pięciu trzyosobowych zespołów klasowych do ostatniej konkurencji była bardzo wyrównana. Uczniowie wykazali się olbrzymia wiedzą dotyczącą początków Państwa Polskiego i niezwykłą kreatywnością rozwiązując krzyżówkę, odpowiadając na liczne pytania, rozpoznając postaci historyczne na polskich banknotach, przygotowując talerz z potrawami naszych przodków, czy przedstawiając wydarzenia historyczne w scenkach pantomimicznych. Najlepszą okazała się drużyna klasy 3e, na drugim miejscu uplasowała się klasa 3c, a na trzecim - klasa 2e. Każdy z uczestników otrzymał nagrody książkowe i drobne upominki od sponsorów. Wszystkim gratulujemy!

Weź udział w konkursie

Uczniów szkół podstawowych, z obwodu Miasta i Gminy Pasłęk, zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie „Sienkiewicz - bliski czy daleki”.

Przypadającą w bieżącym roku 100. rocznicę śmierci i 170. rocznicę urodzin Henryka Sienkiewicza, pisarza, który „w czasach zniewolenia pisał dla pokrzepienia serc, a jego książki zbłądziły pod strzechy" - proponujemy uczcić w formie międzyszkolnego konkursu rozgrywającego się w trzech kategoriach. W pierwszej sprawdzana będzie wiedza o życiu i twórczości polskiego noblisty, drugi konkurs polegałby na interpretacji fragmentu sienkiewiczowskiego utworu, a trzeci ma mieć charakter plastyczny - zadaniem ma być stworzenie pracy plastycznej, w formie plakatu, inspirowanej twórczością pisarza.

Konkurs odbędzie się w dniu 16 czerwca 2016 r. o godzinie 9.00 w Gimnazjum nr 1 im. Władysława Jagiełły w Pasłęku. Patronat honorowy nad konkursem objął Burmistrz Miasta i Gminy Pasłęk - dr Wiesław Śniecikowski. Inicjatywę wspierają: Biblioteka Publiczna w Pasłęku, Pasłęcki Ośrodek Kultury.

Zapraszamy!

Olimpiada „Przyroda Powiśla, Warmii i Żuław”

Olimpiada „Przyroda Powiśla, Warmii i Żuław”Po raz czwarty uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w Olimpiadzie Wiedzy Przyrodniczej: „Przyroda Powiśla, Warmii i Żuław”. W olimpiadzie wzięło udział ponad ośmiuset gimnazjalistów.

Po napisaniu testu w etapie szkolnym aż 10 uczniów naszej szkoły uzyskało wymagane 75% punktów. Komisja konkursowa podwyższyła próg do 85% i do ścisłego finału  zakwalifikowali się: Kornelia Kazimierczuk z klasy 1d, Jakub Łukaszewicz z klasy 3c i Adrian Gorbaczewski z klasy 3c.

W środę, 25 maja, odbył się finał IV Olimpiady Przyrodniczej „Przyroda Powiśla, Warmii i Mazur”, zorganizowany przez Zarząd Okręgowy PZŁ w Elblągu i współfinansowany przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz Szkołę Języków Obcych „REGENT COLLEGE” w Elblągu. Pierwsza część polegała na napisaniu  testu zawierającego bardzo szczegółowe pytania przyrodnicze. Taki  test pisało 100 uczestników. W najlepszej 12 znalazł się Jakub Łukaszewicz. Rozwiązywał dodatkowe siedem zadań na forum przed wszystkimi uczestnikami. Jakub został laureatem olimpiady i ostatecznie zajął 8 miejsce.

Mistrzowie niemieckiej ortografii są wśród nas

20 maja odbył się w Zespole Szkół w Pasłęku Powiatowy Ortograficzny Konkurs Języka Niemieckiego Meister der Rechtschreibung. Do konkursu przystąpiło 32 gimnazjalistów z Pasłęka, Dzierzgonia, Wilcząt i Rychlik. Naszą szkołę reprezentowało 10 uczniów. Weronika Zielińska zajęła I miejsce a Maksymilian Terebus II miejsce. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za udział wszystkim uczniom.

Opiekun: Beata Jankowska

Zdjęcie pochodzi ze strony Zespołu Szkół w Pasłęku.

Konkurs religijny

Konkurs religijnyW tym roku szkolnym kolejny raz odbył się konkurs wiedzy religijnej pod hasłem „Patron dzieł miłosierdzia - św. Wincenty a Paulo”. Konkurs składał się z 3 etapów - szkolnego, dekanalnego i diecezjalnego.

Grupa młodzieży podjęła się trudu, aby poznać kolejną sylwetkę świętego i wypróbować swoich sił w konkursie. Tym razem byli to uczniowie klas I i II, razem 23 osoby. Po etapie szkolnym wyłoniły się dwie uczennice Kornelia Kazimierczuk z kl. Id i Katarzyna Cichocka z kl. IIc, które pojechały do Młynar na etap dekanalny. Do trzeciego etapu z naszej szkoły przeszła Katarzyna Cichocka, która w Elblągu zajęła 8 miejsce (na 23 osoby) wśród młodzieży naszej diecezji. Serdecznie Kasi gratulujemy!

W piątek 20 maja w Seminarium Duchownym w Elblągu odbyło się podsumowanie i zakończenie konkursu, na którym wręczone zostały nagrody. Gościem specjalnym był Biskup Elbląski dr Jacek Jezierski.

Bardzo dziękuję wszystkim uczniom za udział w konkursie i zapraszam w przyszłym roku szkolnym do udziału w kolejnym.

Iwona Tarasiuk

Szkolny konkurs „Polszczyzna na co dzień”

Szkolny konkurs „Polszczyzna na co dzień”Aby móc reprezentować nasze gimnazjum w konkursie polonistycznym organizowanym przez Zespół Szkół w Pasłęku, chętni uczniowie do tego typu rywalizacji musieli przystąpić 17 maja 2016 r. do testu, którego wyniki pozwoliły wyłonić najlepszą piątkę. Zgłosiło się ostatecznie trzynaścioro uczniów z klas: III a, III b, III d, III e, II a, II c, II d i I a. Test składał się z 10 poleceń obejmujących dużą część nauki o języku (potocznie zwanej przez uczniów gramatyką). Słowa uznania należą się Wszystkim uczestnikom etapu szkolnego, ponieważ poradzili sobie z niełatwą materią testu.

Do udziału 7 czerwca 2016 r. w teście przeprowadzonym w Zespole Szkół wytypowani, ze względu na największą ilość uzyskanych punktów, zostali następujący uczniowie: Izabela Witkowska z III d, uczennica p. Ewy Jedlińskiej, Weronika Wrońska z III b, uczennica p. Marii Stasiak,  Julia Andruszkiewicz z III e, uczennica p. Anny Zimnickiej, Tomasz Korostyński z II a i Laura Kuchciak z I a, uczniowie p. Anieli Garnowskiej. Składamy Wam szczere gratulacje i trzymamy kciuki za przyszły sukces!

Cieszy to, że wśród naszej społeczności jest wielu uczniów, którzy działają wg dewizy sformułowanej  przez Jana Pawła II w 1983 r. i skierowanej do młodzieży zgromadzonej na Jasnej Górze: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”.

Aniela Garnowska

Konkurs literacki rozstrzygnięty!

Konkurs literacki rozstrzygnięty!We środę (27 kwietnia) odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie III edycji szkolnego konkursu literackiego „Już nie piszę do szuflady”. Tym razem uczestnicy musieli zmierzyć się z tematem „Wyjątkowy dzień”.

Organizatorki konkursu - p. M. Stasiak i p. E. Jedlińska przyznały 7 nagród. Zwyciężczynią została Kasia Cichocka z klasy IIc, która napisała wiersz pt. „Wyjątkowy dzień”. Jury doceniło oryginalne ujęcie tematu oraz formę poetycką. Wśród laureatów znalazły się również: Weronika Kowalczyk za: „Niewinną noc zagłady” (wiersz), Patrycja Wydra za: „Wyjątkowy dzień” (opowiadanie), Kornelia Kazimierczuk za: „Łap szczęście każdego dnia” (wiersz) i Paulina Nowoświat za: „Wyjątkowy dzień” (opowiadanie). Wyróżniono również prace Ali Komar i Natalii Szelągiewicz. Nagrodzone uczennice otrzymały książki.

Jest nam miło, że konkurs literacki cieszy się coraz większym zainteresowaniem i przyczynia się do ujawniania nowych talentów. SERDECZNIE GRATULUJEMY!

E. Jedlińska i M. Stasiak

Puchar w Turnieju BRD

Puchar w Turnieju BRDW środę 27 kwietnia 2016 r. odbyły się Finały Powiatowe Warmińsko-Mazurskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Gospodarzem była ponownie Szkoła Podstawowa w Godkowie. W grupie gimnazjów wystartowało 6 drużyn. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Paweł Dąbrowski kl. 1D, Dominika Małejko kl. 3A i Kamila Niziołek kl. 2D.

Turniej uroczyście otworzył Wójt Gminy Godkowo p. Andrzej Bondaruk.

Zmagania turniejowe rozpoczął test z przepisów ruchu drogowego. Następnie drużyny przystąpiły do pokonania bardzo trudnego rowerowego toru przeszkód, gdzie trzeba się wykazać niebywałą umiejętnością jazdy na rowerze. Kolejny etap turnieju to jazda po miasteczku ruchu drogowego, podczas którego policjanci skrupulatnie odnotowują błędy rowerzystów. Nasza drużyna wykazała się idealną jazdą i nie dostała żadnego punktu karnego. Ostatnie zadanie w turnieju to praktyczne sprawdzenie umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Gospodarze zapewnili uczestnikom ciepły poczęstunek oraz występ szkolnego zespołu wokalnego „Nutki” w oczekiwaniu na wyniki.

Tym razem nasza drużyna zdobyła 2 miejsce i otrzymała piękny puchar dla szkoły, a uczestnicy obdarowani zostali wspaniałymi upominkami.

Ewa Konupek

Forum Młodych Ekologów

Forum Młodych EkologówElbląskie Centrum Ekologiczne zaprosiło szkoły z województwa warmińsko-mazurskiego do udziału w trzech konkursach o wodzie: plastycznym, eko-literackim i prezentacji multimedialnych. Konkursy miały na celu zaprezentowanie wód powierzchniowych naszego regionu: rzek, jezior i terenów podmokłych  pod względem ich życiowego potencjału, znaczenia krajobrazowego i turystycznego. Uczniowie naszego gimnazjum tradycyjnie już przygotowali prace na w/w konkursy.

Na konkurs plastyczny z gimnazjów wpłynęło 87 prac. Tym bardziej nam miło, że nasza szkoła wystąpiła w roli laureatów i wyróżnionych. Nagrody otrzymali: I miejsce - Angelika Pych klasa 3a, II miejsce - Wiktoria Andruszkiewicz klasa 3b, II miejsce - Kornelia Borkowska klasa 3b, III miejsce - Kinga Gajdarenko klasa 3e, zaś wyróżnienia: Kornelia Marchwat klasa 3d, Paulina Rokosz klasa 3a, Olga Zawistowska klasa 3c.

Na konkurs literacki „Poezja warmińsko-mazurskich wód” z gimnazjów wpłynęło 21 wierszy. Wśród nagrodzonych na II miejscu znalazła się Weronika Wrońska klasa 3b, a wyróżnienia otrzymali: Kornelia Kazimierczuk klasa 1d, Maksymilian Terebus klasa 3c.

W konkursie prezentacji multimedialnych: „Odkrywamy wody w krajobrazie Warmii i Mazur” rywalizowało 38 prac. Na wyróżnienia zasłużyli: Joanna Grzyb klasa 3d, Tomasz Olejniczak klasa 3d.

We wtorek 26 kwietnia b.r. grupa laureatów i wyróżnionych wzięła udział w Forum Młodych Ekologów pod nazwą „Wody znane i nieznane”. Spotkanie otworzyła pani kierownik Elbląskiego Centrum Ekologicznego - Wiesława Kamińska. Podziękowała i pogratulowała wygranym. Następnie pan dr Sylwester Stanicki wygłosił wykład pt: „Wody w krajobrazie Warmii i Mazur”. Wybrani uczestnicy przedstawiali swoje prace. Uczennica naszej szkoły Weronika Wrońska pięknie przeczytała napisany przez siebie wiersz pt: „Portret Mazur”. W czasie przerwy uczestnicy forum poczęstowani zostali słodkościami i mieli czas na podziwianie wystawki prac plastycznych. W czasie podsumowania Forum twórcy prac otrzymali pamiątkowe dyplomy i bony upominkowe do Empiku jako nagrody.