LogowanieLicznik odwiedzin

mod_vvisit_counterDziś253
mod_vvisit_counterWczoraj1973
mod_vvisit_counterTydzień3531
mod_vvisit_counterZeszły Tydzień11302
mod_vvisit_counterMiesiąc18748
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc45922
mod_vvisit_counterRazem4184574

Goście on-line

Naszą witrynę przegląda teraz 48 gości 

Szukaj

Kalendarium

Tym żył świat:

13.12.1545 – rozpoczął się sobór w Trydencie, początek kontrreformacji

13.12.1797 – urodził się Heinrich Heine , niemiecki poeta epoki romantyzmu

13.12.1907 – urodził się Jerzy Zagórski, polski poeta, eseista i tłumacz

13.12.1922 – powstała Zakaukaska Federacyjna Socjalistyczna Republika Radziecka

13.12.1937 – wojska japońskie zajęły Nankin, początek masakry ludności cywilnej

13.12.1981 – Rada Państwa wprowadziła w Polsce stan wojenny

Konkursy 2016/17

RAP górą

RAP goraDnia 7 czerwca 2017 r. silna grupa pod muzycznym wezwaniem wyruszyła na międzyszkolny Konkurs Piosenki Anglojęzycznej „FILM MUSIC” do Zielonki Pasłęckiej. W wokalnych popisach zmagali się uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych z powiatu elbląskiego. Miłym faktem okazało się zwycięstwo w kategorii solista Łukasza Papisa za rapowanie utworu Gangsta's Paradise z filmu „Młodzi gniewni” oraz zajęcie 3 miejsca przez nasz zespół o dźwięcznej nazwie „Jagiełłki” za „Hit The Road Jack” z filmu „Drużyna marzeń”. Nasi gimnazjalni laureaci to: Łukasz Papis, Natalia Kaczmarczyk, Julia Gibalska, Kamila Markisz, Ada Gracz, Paulina Przygoda i Kornelia Kazimierczuk, których występy publiczność również nagrodziła dużym aplauzem. Film z występów do obejrzenia na szkolnym portalu społecznościowym.

Opiekun Iwona Jachimek

Co w trawie piszczy?

Co w trawie piszczy„Co w trawie piszczy?, czyli z lupą wśród bałtyckich łąk podwodnych”. Pod takim hasłem odbył się ogólnopolski konkurs plastyczny zorganizowany przez Akwarium Gdyńskie Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego w Gdyni. Dzieci i młodzież walczyły o jedną główną nagrodę w każdej z trzech kategorii tj. mikroskop stereoskopowy dla swojej szkoły. Natomiast autorzy prac wyróżnionych o albumy książkowe oraz zestawy plastyczne. Naszą szkołę reprezentowały prace malarskie autorstwa: Aleksandry Mazurek, Karoliny Kowalskiej, Michała Mackiewicza, Pawła Ławrowskiego oraz Alicji Rucińskiej. Jury konkursowe wyróżniło dwie prace: Alicji Rucińskiej i Pawła Ławrowskiego.

Opiekun Iwona Jachimek

Konkurs literacki rozstrzygnięty

Konkurs literacki rozstrzygnietyOd czterech lat w naszej szkole rozgrywany jest konkurs literacki „Już nie piszę do szuflady”. Jego tegoroczna edycja  dotyczyła wychowawczych walorów czytanych książek. Uczestnicy w swoich pracach mieli udowodnić, że literatura (poza artystycznymi wartościami oczywiście) skrywa w sobie wiele przesłań, mądrości i nauk. Jak w latach poprzednich, tak i w tym roku, znaleźli się ci, którzy... nie piszą do szuflady. Chwycili za pióra i próbowali przekonać (z dużym powodzeniem zresztą), że warto czytać, bo zwyczajnie książki uczą życia, wzbogacają wiedzę o świecie, a przede wszystkim o drugim człowieku.

W tym roku wpłynęły prace pisane wierszem i prozą. Komisja konkursowa w osobach p. Marii Stasiak i p. A. Zimnickiej  miała trudne zadanie w kwestii wyłonienia zwycięzcy. Każda praca była inna, w każdej widać było inne ujęcie tematu. Ostateczny werdykt musiał  jednak zapaść.

W kategorii proza nagrodzono pracę Patrycji Wydry i Edyty Goździejewskiej, a w kategorii poezja prace Angeliki Ławrowskiej, Weroniki Kowalczyk i Kasi Cichockiej. Wszystkie wyróżnione autorki otrzymały z rąk pana dyrektora oczywiście książki. Usłyszały też pod swoim adresem wiele ciepłych słów i zachętę do dalszego czytania i... pisania.

Maria Stasiak

Laureatka ogólnopolskiego konkursu literackiego

Laureatka ogolnopolskiego konkursu literackiegoW poniedziałek, 12 czerwca w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom 27. Ogólnopolskiego Konkursu im. Jana Parandowskiego, organizowanego przez Polski Komitet Olimpijski. Jest to najstarszy w Polsce konkurs na utwór prozatorski, cieszący się zainteresowaniem od ponad 25 lat, a w 2009 roku uznany został przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski za jedną z 20 najlepszych inicjatyw edukacyjnych, realizowanych przez narodowe komitety olimpijskie. Laureatką tego literackiego konkursu została uczennica naszej szkoły Julia Winiewska. Miałam ogromną przyjemność odbierać razem z Julią nagrodę, jako jej opiekunka literacka. Towarzyszyli nam również rodzice Julki - państwo Winiewscy.

W tym roku do konkursu zgłoszono prawie 400 opowiadań i wyłoniono 17 laureatów (7 w kategorii szkoły podstawowe i 10 w kategorii gimnazja), więc sukces Julii jest niezaprzeczalny.

Sama uroczystość była niezwykle miła i profesjonalnie przygotowana, a jej rangę podkreśliła obecność prezesa PKOl - pana Andrzeja Kraśnickiego i I wiceprezes - pani Ireny Szewińskiej.

Opowiadanie naszej laureatki pt. „Życiowa lekcja” wraz z opowiadaniami pozostałych laureatów zostało umieszczone w publikacji wydanej przez Polski Komitet Olimpijski. Będziemy mogli znaleźć tę książkę w naszej szkolnej bibliotece. Mam nadzieję, że w przyszłości znajdą się naśladowcy Julki.

Anna Zimnicka

Gimnazjada Europejska 2017

Gimnazjada Europejska 2017Nasza drużyna w składzie: Jakub Bieńkowski, Filip Chłopicki i Maciej Tyszecki zajęła II miejsce w Gimnazjadzie Europejskiej 2017 zorganizowanej 13 czerwca 2017 r. przez Zespół Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku. Uczniowie rozwiązywali zadania indywidualnie i w grupach, a dotyczyły one historii i teraźniejszości Unii Europejskiej. Oprócz zadań testowych, gimnazjaliści rozpoznawali budowle europejskie, rozwiązywali krzyżówki, a także prezentowali wybrane państwo należące do UE. Zwycięzcy zostali nagrodzeni pucharami i dyplomami wręczonymi przez dyrektora ZSEiT pana Mariana Matuszczaka.

Naszym uczniom serdecznie gratulujemy sukcesu, zwłaszcza, że to już koniec roku i nikt nie ma „głowy” do nauki, a tu trzeba było jeszcze trochę „pokuć”.

Jolanta Ignatowicz

Międzyszkolny Turniej Gier Planszowych

Miedzyszkolny Turniej Gier PlanszowychDnia 2 czerwca 2017 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku odbył się Międzyszkolny Turniej Gier Planszowych.

Do konkursu zgłosiły się trzy szkoły: Gimnazjum nr 1 im. Władysława Jagiełły w Pasłęku, Gimnazjum nr 2 w Pasłęku oraz Gimnazjum w Małdytach. Naszą szkołę reprezentowali: Kinga Elbruda z 3b, Amanda Charuk z 3e, Tomasz Urban z 3c, Alicja Gielniowska z 3b, Izabela Maćko z 3e oraz Dawid Chodziński z 1d i Rafał Łowiecki z 3b, których zwerbowano do udziału w rozgrywkach z grupy kibiców, ponieważ grupa z Gimnazjum w Małdytach, zamiast pięciu uczestników, miała trzech.

Zabawa była przednia, gry ciekawe a konkurencja duża. Grupa „planszomaniaków” z projektu GAMA dzielnie kibicowała grającym, a także poznawała nowe gry biorąc udział w rozgrywkach.

Najlepszym zawodnikiem okazała się uczennica naszej szkoły, Kinga Elbruda z klasy 3b, II miejsce zajął Tomasz Urban, uczeń klasy 3c naszej szkoły. Dyplomy oraz upominki były rozdane w auli, na akademii z okazji „Dnia Rodziny” w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku.

Gratulujemy wyników, zapraszamy do udziału w kolejnych turniejach gier planszowych.

Ewa Żukowska

Mistrzowie niemieckiej ortografii

Mistrzowie niemieckiej ortografii24. maja grupa uczniów z klas trzecich wzięła udział w III Powiatowym Konkursie Ortograficznym Języka Niemieckiego Meister der Rechtschreibung zorganizowanym przez Zespół Szkół w Pasłęku. Do konkursu przystąpiło 27 uczniów, którzy postanowili sprawdzić swoją wiedzę z pisowni języka niemieckiego. Każdy uczestnik musiał rozwiązać trzy zadania (uzupełnić luki w tekście ze słuchu, uzupełnić luki w opisie obrazka oraz zapisać poprawnie wyraz z podanego materiału literowego). Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły okazali się bezkonkurencyjni i zajęli wszystkie miejsca na podium: I miejsce Ela Żera (3c), II miejsce Kamila Niziołek (3d) oraz III miejsce Alan Ostrowski (3e). Tuż za podium znalazła się Ola Wiczyńska (3e), która zdobyła wyróżnienie. Uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Wszystkim serdecznie gratulujemy :)

Beata Jankowska

Zdjęcia pochodzą ze strony Zespołu Szkół w Pasłęku.

Forum Młodych Ekologów

Forum Mlodych EkologowElbląskie Centrum Ekologiczne tradycyjnie  zaprosiło szkoły z województwa warmińsko-mazurskiego do udziału w trzech konkursach wiosennych: plastycznym, eko-literackim i prezentacji multimedialnych. Konkursy miały  na celu zaprezentowanie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Warmii, Mazur, Powiśla i Żuław.  Uczniowie naszego gimnazjum przekazali  przygotowane prace na w/w konkursy.

Na konkurs plastyczny z gimnazjów wpłynęło 70 prac. Oliwia Neuman z klasy 3e zdobyła nagrodę za pracę przedstawiającą zamek w Pasłęku.

Na konkurs literacki gimnazjaliści napisali 84 wiersze – Kasia Cichocka z klasy 3c zajęła III miejsce.

We wtorek 27 kwietnia laureatki wzięły udział w Forum Młodych Ekologów pod nazwą „Dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe…”. Spotkanie otworzyła pani kierownik Elbląskiego Centrum Ekologicznego – Wiesława Kamińska. Podziękowała i pogratulowała wygranym. Następnie pani dr hab. Izabela Lewandowska  z UWM w Olsztynie wygłosiła wykład pt. „Państwo polskie wobec pruskich założeń pałacowo-parkowych po drugiej wojnie światowej”. Wybrani uczestnicy przedstawiali swoje prace. Uczennica naszej szkoły Kasia Cichocka pięknie przeczytała napisany przez siebie wiersz pt. „Jezioro Drużno ”. Pani prowadząca forum zapytała Kasię, czy pisze wiersze, czy tylko zrobiła to na potrzeby konkursu. Kasia miała ze sobą brulion i zaprezentowała zebranym kolejny wiersz. Nagrodzona została gromkimi oklaskami. Na uroczystości spotkaliśmy absolwentkę naszego gimnazjum Kornelię Borkowską, która w zeszłym roku również zdobyła tytuł laureatki w konkursie plastycznym. W tym roku reprezentowała szkołę ponadgimnazjalną i w tej kategorii również odbierała nagrodę laureata. W czasie przerwy uczestnicy forum poczęstowani zostali słodkościami  i mieli czas na podziwianie wystawki prac plastycznych. W czasie podsumowania forum twórcy prac otrzymali pamiątkowe dyplomy i bony upominkowe do Empiku jako nagrody.

Sukces w Turnieju BRD

Sukces w Turnieju BRD26 kwietnia 2017 r. w Szkole Podstawowej w Godkowie odbyły się finały powiatowe Warmińsko-Mazurskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla szkół gimnazjalnych. W finałach powiatowych udział wzięło 6 szkół gimnazjalnych z terenu powiatu elbląskiego.

Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Kamila Niziołek – kl. 3d, Jakub Kozakiewicz – kl. 1c, Nikodem Trochimiuk – kl. 1b.

Zawodnicy rywalizowali w czterech konkurencjach:
- rozwiązywanie testu z przepisów ruchu drogowego,
- jazdy rowerem po miasteczku ruchu drogowego,
- jazdy sprawnościowej rowerem po torze przeszkód,
- zadań praktycznych z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Nasza drużyna okazała się najlepsza i zdobyła I miejsce otrzymując puchar, dyplom i nagrody rzeczowe. Będzie reprezentowała powiat elbląski w finale wojewódzkim 12 maja 2017 r. w Nidzicy.

Ewa Konupek

Przyroda i historia powiatu elbląskiego

Przyroda i historia powiatu elblaskiego25 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku odbyła się XVII edycja Olimpiady „Przyroda i historia powiatu elbląskiego”. Organizatorem było Starostwo Powiatowe w Elblągu oraz Park Krajobrazowy „Wysoczyzna Elbląska” z Elbląga.

Nasza reprezentacja w składzie: Amelia Głuch, Kacper Karasiewicz i Mateusz Krasiński startowała w kategorii gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, w której zmierzyliśmy się z: Gimnazjum w Stankowie, Gimnazjum w Dobrym, Gimnazjum nr 2 w Pasłęku, Zespołem Szkół w Pasłęku, Zespołem Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku oraz Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym. Uczniowie rywalizowali w kilku konkurencjach: indywidualnym teście wiedzy, zadaniach zespołowych polegających na rozwiązaniu krzyżówki, kalamburach i prezentacji, przygotowanej pod kierunkiem pani Iwony Jachimek, makiety zabytkowego kościoła pw. Chrystusa Króla w Kwitajnach.

W kategorii indywidualnej Mateusz Krasiński zajął II miejsce, a w kategorii drużynowej uplasowaliśmy się na III pozycji za Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym i Zespołem Szkół w Pasłęku.